Bisikletli Yaşam

Ülkemizde küresel iklim değişikliğinin önlenmesi ve verimlilik strateji planları kapsamında yer alan bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılmasının yaygınlaştırılması amacıyla TEMEV tarafından geliştirilen “Kayseri’de Bisikletli Yaşam” projesi UNDP tarafından desteklenmeye değer bulunmuştur. 10 ay sürecek olan proje Yönetim Kurulu Üyemiz Ayla TUTUŞ’un başkanlığında yürütülmektedir.

Projeye; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Hollanda Büyükelçiliği, Erciyes Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Duch Cycling Embassy, Embarq Türkiye, Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği, Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi, Delta Bisiklet, Kayseri Bisiklet AŞ. Erciyes AŞ. Perşembe Akşamı Bisikletçileri gibi kurum ve kuruluşlar destek vermektedir.

Proje kapsamında 11 Haziran 2013’te destek veren kuruluş temsilcileriyle tanışma toplantısı, 02 Temmuz 2013 tarihinde ise Kayseri Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Kadir Has Kongre Merkezinde son derece verimli bir çalıştay gerçekleştirilmiştir.

Proje kapsamında; Nisan 2014 tarihine kadar çeşitli akademik çalışmalar, panel sempozyum ve bisiklet temalı sosyal etkinliklerle toplumsal bilincin artırılması ve yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesi suretiyle bisikletin günlük yaşamda ulaşım aracı olarak kullanımının tercih edilerek yaygınlaştırılması hedeflenmektedir.